Biyografi

Seydi Ali Reis Hayatı Kısaca

Seydi Ali Reis Kimdir Kısaca. Seydi Ali Reis kısaca hayatı ve eserleri hakkında bilgi

İstanbul’da doğdu. Tersanede çalıştı. Bilim ve edebiyata da ilgi duyarak kendi kendini yetiştirdi. Reisliğe yükseldi ve Rodos Seferi’ne katıldı. Portekizlilerle yapılan bir deniz savaşından sonra çıkan kasırga sonucu gemisi Hindistan kıyılarına sürüklendi. Karadan Gucerat, Lahor, Semerkand, Buhara, Horasan, Meşhed, Kazvih, Hemedan yoluyla Bağdat’a geldi. Edirne’de bulunan Kanunî’ye, yolculuğu sırasında görüştüğü hükümdarların yazdığı mektupları sunarak kendini bağışlattı. Kanuni’nin isteği üzerine üç yıl beş ay süren serüvenini Miratü’l Memalik adlı kitabında anlattı. İstanbul’da öldü.

Seydi Ali Reis, denizciliğinden başka şair, coğrafya, matematik ve astronomi bilginidir. Şiirlerinde “Seydî”, “Kâtibî” takma adlarını kullanır. Edebiyatımızdaki önemli yeri; oldukça sade bir Türkçe ile, aruz ve hece ölçüleriyle yazdığı lirik-epik şiirlerinden çok, yolculuk notlarından ileri gelmektedir.

Seydi Ali Reis eserleri: Miratü’l Memalik, Mirat-ı Kâinat (Denizcilikle ilgilidir.), Hülâsatü’l-Hey’e (astronomi ve matematikle ilgili Ali Kuşçu’dan çeviri), Muhit (1554’te Hindistan’da denizcilere yararlı bilgiler vermek amacıyla yazılan bir eserdir.).
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı