Biyografi

Şeyhülislâm Yahya Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet)

Şeyhülislâm Yahya Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Şeyhülislâm Yahya Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Birçok eski Tezkire-i Şuaralar’da «gazel üstadı» olarak sözü edilen Şeyhülislâm Yahya, gerçekten de divan şiirinin en seçkin isimleri arasında yer alır. Nedim, ondan söz ederken: «Gazel tarzında Baki ve Yahya gibi kimse olamaz» demiştir. Bu yargı yerindedir. Manzumelerinde beylik benzetmelerden, kalıplaşmış mazmunlardan mümkün olduğu kadar uzak duran bu şairimiz zevk, hayâl ve incelik yönlerinden Bâki’yi Nedim’e bağlayan bir bağ olarak bilinir. Yine Baki gibi kendisi de bir din adamı ve dini makamların hatta Baki’den de daha üst ve en son mertebesine ulaşmış bulunduğu halde fikir ve sanat özgürlüğüne büyük önem verir. İkiyüzlülükten, bağnazlıktan nefret eder. Öylesine ki, bazı şiirlerinden dolayı kaba sofular onun için: «Bu adam şeyhülislâmlık makamında bulunduğu halde dine karşı saygısız davranıyor.  diyebilmişlerdir. Ne var ki Yahya, dinle dünya işlerini ve özellikle sanat-edebiyat ortamını daima birbirinden ayrı tutmuştur.
Dine saygısız değil, fakat sanatkarın yüreğinden doğan ilhamlara değer veren biridir. Manzumelerindeki dil ve anlatım da çağdaşlarından, hatta kendinden sonra gelmiş birçok şairlerden daha duru ve daha halka yakındır. Eseri Divan’ından ibarettir. Ancak bu divanın içinde Sâki-nâme adlı kısa bir mesnevi de yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı