Kültür

Seymen Oyunu Nedir, Hakkında Bilgi

Seymen oyunu nedir Seymen Oyunu hangi bölgelerde oynanır. Seymen Oyunu hakkında kısa bilgi

Türk Dil Kurumu sözlüğünde yayınlanan kelimenin yer yer Selmen, Semen, Seymen, Seyman, Sevmen, Seğmen gibi değişikliklere uğradığını, düğünlerde yapılan alaya Manisa’nın Kula ilçesi köylerinde Seymene ve Saymana denildiği kaynaklardan edilmiştir. Antalya ve Kilis’ten Safranbolu’ya, Malatya’dan Ege kıyılarına kadar yurdun her bölgesinde yaşayan bir gelenek olarak karşımıza çıkan Seymenlik bugün için yalnızca düğün şenliklerinde iş görebilmek diye de kaynaklarda belirtilmiştir.

Kaşgarlı Mahmud ‘un sözlüğüne göre, “Sökmen, yiğitlere verilen bir sandır, savaşta sırayı söken, kıran kişi anlamına gelmektedir. Bu, sökti sözü, mengi sözünden alınmıştır ve bir şeyi söküp attı manasındadır.” Aynı sözlüğe göre sökmek fiili bildiğimiz anlamından başkaca diz çökmek ve yarmak anlamlarında da kullanılmıştır. Sökmen ayrıca, “yiğit, kahraman” anlamlarında da kullanılmaktadır.

Kısaca; Anadolu’nun Seğmen tabiri, Kaşgarlı Mahmud ‘un Sökmen kelimesiyle birdir ve geleneğin bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Ege düğünlerinde Seymenlerin belli başlı oyunu Zeybek çeşitleridir. Ankara Zeybeği ve Kastamonu Zeybeği oyunlarının o bölgede Seymenler tarafından oynandığına bir kez daha dikkati çekmek gerekir.

Ankara yöresinde efe, yiğit ruhlu anlamlarına karşılık gelen bir sözcük olarak Seymen kullanılır. Seymenler yayadırlar, ata binince adları da değişir. Yörenin asayişini sağlayan yiğit ruhlu kişilerdir. Bunlara zeybek de denilir. Bu nedenle de Seymen oyunlarına Zeybek oyunları da denilmektedir.

Türk Halk Oyunları; İsmail Ekmekçioğlu, Metin Kaplan, Cüneyt Bekar

 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı