Biyografi

Seyrani Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Seyrani Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Seyrani Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Seyrani de, çağdaşı halk şairleri gibi, divan edebiyatına yakınlık gösteren bir dille, fakat genel olarak halk zevkiyle eserler vermiş bir ozandır. Başlangıçtan sonuna kadar yoksulluk içinde geçen ömrü, kendisini toplumdan bir ölçüde koparmış ve bir ölçüde topluma düşman etmiştir. Ancak bunda: Görüp içinde yaşadığı haksızlıkların, kötülüklerin, görevini kötüye kullanan kimselerle onlara yaltakçılık eden kimselere karşı duyduğu öfkenin, toplumdaki bitmez tükenmez aksaklıkların da büyük payı vardır. Genel olarak tasavvufa da yönelik olan manzumelerinde daima kötüleri, iki yüzlüleri, bağnazlıkları yermiştir. Halk deyimlerini, atasözlerini bol bol ve yerinde kullanmış, hicivlerinde ince ve zarif kalmasını bilmiştir. Bektaşiliğe eğilimi bulunduğu, bazı nefeslerinin Bektaşi tekkelerinde çok sevilerek okunduğu da bilinmektedir. Medrese etkisiyle aruzu da zaman zaman kullanmışsa da asıl başarısını heceyle yazdığı koşma, semai, destan ve nefeslerde göstermiştir. Manzumelerinden önemli bir kısmı, Ahmet Hazım adlı bir zat tarafından Sânihâtı Seyrani adı altında yayınlanmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı