Biyografi

Sinan Paşa Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Sinan Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Sinan Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Sinan Paşa, zamanının gerçek bilginlerinden, fikir ve sanat adamlarındandır. Astronomi ve matematik alanında değerli çalışmaları bulunmaktadır. Tasavvufta da derinleşmiş, dini ilimlerde yetkisini ispatlamıştır. Oldukça kuvvetli ve güzel şiirleri bulunmakla birlikte, kendisi on beşinci yüzyıl Türk nesrinin hatta bütün Divan nesrinin en yüksek üstatları arasında yerini almıştır.
Sinan Paşa’nın Nesir ürünleri fazla süslü ve sanatkarane olmakla, beraber söz dilimi kuralları bakımından bugünkü Türkçemize hayli yakınlık gösterir. Seci denilen, nesirde kafiye yapma yollarına sıklıkla başvurmuş ve böylelikle nesre nazım ahengi kazandırmıştır. Dilimizde «simetrik nesir» in ilk temsilcisi de odur. Süleyman Çelebi’nin ünlü Mevlidi ile nazımda yaptığım bir bakıma Sinan Paşa da nesirde yapmış; din ve edebiyat konularını büyük ustalıkla bağdaştırmıştır. 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı