Biyografi

Sinan Paşa Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Sinan Paşa kimdir, Sinan Paşa hayatı ve eserleri. Sinan Paşa hakkında kısaca bilgi

Bursa ya da Edirne’de doğdu. Asıl adı Yusuf Sinaneddin’dir. İstanbul’un ilk kadısı Celaleddinâde Hızır Beyin oğludur. İyi bir öğrenim görmüş, ilmiye mesleğine girmiş Edirne Dâr-ül-hadisinde müderrislik etmiş, Fatih’in gözüne girerek müsahib, hoca ve vezir sıfatlarıyla uzun zaman sarayda büyük bir nüfuz kazanmış; hocalığı dolayısıyla “Hoca Paşa” diye anılmıştır. Sonradan Fatih’in gözünden düşerek azil ve hapis edilmiş, Sivrihisar’a sürülmüş; II. Bayezid döneminde tekrar Edirne’ye müderris tayin edilmiş, İstanbul’da ölmüştür.

Sinan Paşa, nazımla da uğraşmakla birlikte, nesir alanında ün almıştır. Nesirleri seçili, mecazlı ve her türlü sözcük oyunlarıyla süslü, yabancı dil kurallarıyla yüklüdür. Kendi çağında ve daha sonraki dönemlerde yetişen nesir yazarları üzerinde güçlü etkisi olmuştur.

Başlıca eserleri: Tazarrunâme, Tezkiretü’l-Enbi-ya, Tehzibü’l-Ahlâk, Maarifnâme.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı