Biyografi

Şinasi Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Şinasi Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Şinasi Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet
Şiir ve nesir dallarında eserler veren, çeşitli konularda inceleme ve çalışmalar yapan Şinasi, büyük çapta ve güçlü bir sanatkar değildir. Onun edebiyatımızdaki büyük ve şerefli yeri, batı tarzındaki yeni Türk edebiyatının kurucusu öncüsü olmasından ileri gelmektedir. Şinasi, artık eski gücünü, güzelliğini, canlılığım kaybetmiş bulunan Divan Edebiyatı yerine ilkelerini ve metodlarını batıdan alan, fakat konu ve karakter bakımından yerli ve milli olan bir Türk edebiyatının meydana gelmesi için gayret göstermiş ve bu yolda şuurlu bir öncü olmuştur.
Bu işi gerçekleştirirken iki ayrı yol takip etmiştir: Birincisi yetişmekte bulunan kabiliyetli ve değerli gençleri bu yola çekerek kendilerini yetiştirmek; ikincisi de yeni Türk edebiyatının örneklerini vermek. Bunun sonucu olarak edebiyatımıza yeni şekilleri, kavramları, konuları getirerek bu alanlarda eserler vermiş, yetiştirdiği gençlere de bu fikir ve görüşü gösterip benimsetmiş, ilk özel gazeteyi çıkarmak, ilk yazılı tiyatro eserini vücuda getirmek, folklor araştırmaları yapmak, dili sadeleştirmek, nazma yeni-değişik bir ruh ve hava getirirken batı edebiyatından çeviriler yaparak bu çevirilerin yerli örneklerini de kaleme almak, edebiyatı ve basını süs ve fantazi olmaktan çıkararak bunları milletin sözcüsü ve temsilcisi haline sokmak… Bütün bunların hepsi, onun kısa ömrüne sığdırdığı büyük ve gerçek hizmetlerdir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı