Kitap Özetleri

Sinekli Bakkal Özeti Kısa

Sinekli Bakkal Özeti Kısa, Sinekli Bakkal kitabı hakkında kısaca bilgi. Sinekli Bakkal Romanı içeriği, konusu, kahramanları. Sinekli Bakkal Kitap Özeti

Abdülhamit döneminde İstanbul’un Sinekli Bakkal semtinin İmamı İlhami Efendi’nin kızı Emine, aynı mahallenin bakkalı Tevfik’le evlenir; ama ortaoyununda zenne rolüne çıktığı için “Kız Tevfik” lâkabı takılan kocasıyla geçinemeyip, gebe olduğu halde ayrılarak babasının evine döner. Tevfik, bir oyunda karısının taklidini yaptığı için Gelibolu’ya sürülür. Bu arada Emine doğum yapar; Rabia adı verilen kızı, dedesi tarafından koyu bir din eğitimiyle yetiştirilip hafız olur. Abdülhamit’in zaptiye nazırı Selim Paşa’ um karısı Sabiha Hanım tarafından korunan Mevlevi şeyhi Vehbi Dede’ den alaturka müzik dersleri alan Rabia, güzel sesiyle Mevlit ve Kur’an okuyarak İstanbul’da büyük ün kazanır. Sürgünden dönen Tevfik dükkânın yeniden açınca, Rabia da babasının yanına yerleşir, Vehbi Dede ve İspanyol asıllı İtalyan piyano sanatçısı Peregrini, Tevfik ve Rabia’nın çok yakın dostlarıdırlar. Selim Paşa’nın oğlu Hilmi’yse, Abdülhamit’in baskı rejimine karşı çıkarak Jön Türklere katılmıştır. Tevfik, Hilmi’nin ricasıyla Avrupa’ dan Jön Türkler’e gelen gazeteleri kadın kılığına girip Fransız postanesinden alırken yakalanır ve Şam’a sürgüne gönderilir. Bu arada Pereg-rini ve Rabia birbirlerini severler. Peregrini müslüman olup Osman adını aldıktan sonra Rabia’yla evlenir ve Rabia’nın dedesinden kalma eve yerleşirler. Oğlunu sürgüne gönderen Selim Paşa, bir süre sonra duygu ve düşünceleri değişmeye başlayınca, görevinden ayrılır. 1908′ de Meşrutiyet ilan edilince Tevfik İstanbul’a döner ve Sinekti Bakkal semtinde yeni, muttu bir yaşam başlar.

 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı