Kültür

Sinop İlinin Geleneksel Kıyafetleri Nelerdir?

Sinop İlinin Geleneksel Kıyafetleri, Kadın Erkek Giyimi Hakkında Bilgi.
İlin gerek halk müziği, gerekse oyunlarında Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan şehir ve müziklerinin etkisi görülmektedir. Sinop’da günümüzde tezeneli sazlardan bağlama, Karadeniz kemençesi, tırnak kemane, zuma. kaval, tef ve kaşık çalınır. Sinop, horon ve karşılama bölgesindedir,
Giyimi: Sinop’ta kadınlar başlık olarak fes kullanmaktadırlar. Üstüne oyalı yemeni, al renkli çar yota “pita” örtülmektedir. Diğer kadın giysileri arasında iç gömleği, üzerdonu ya da paça denen keten şalvar, işlemeli kolsuz yelek, nakışlı çoraplar, labçın. çarık, kundura, karalastik bulunur. Geleneksel erkek giyiminde Karadeniz etkisi belirgindir. Başlıklar çeşitlidir. Papak ve aron denilen tirler yaygındır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı