Genel KültürDini Konular

Son Akşam Yemeği Hikayesi

Son Akşam Yemeği Hikayesi. İsa’nın Son Akşam Yemeği kimin eseri, konusu nedir? Son akşam yemeği hakkında kısa bilgi.

İsa’nın çarmıha gerilmeden bir gün önce havarileriyle birlikte yediği akşam yemeği. Bu yemek sırasında İsa eukharistia denilen dini eylemi, ayini ortaya koydu. 

Ayini yapan rahibin yoksulların ayaklarını kendi eliyle yıkadıktan sonra, İsa’nın son akşam yemeği anısına onlara hizmet ettiği Kutsal perşembe ayini. Protestanlarda Kudas ayini, özellikle her iki türde hem ekmek, hem şarapla yapılan Kudas ayini.

İsa’nın yaşadığı çağda Yahudiler, Musa’nın kanunları uyarınca nisan ayının (bugünkü mart ve nisan aylarının bir bölümünü karşılar) 14. günü akşamı toplanır ve Mısır’dan ayrıldıklarında dedelerinin yediği yemeğin anısına bir paskalya şöleni kutlarlardı. Bu yemek şekil bakımından çok titizce usullere bağlıydı. ölmeden önce İsa havarileriyle yasaya uygun şöleni son bir defa kutlamak istedi.

Son Akşam Yemeği Hikayesi

Hayatını ve öğretisini kaleme alan dört havariye göre İsa yasaya uygun ayin usullerini olduğu gibi aldı, fakat onlara daha yüce bir anlam verdi. 12 Havarisini yüksek tavanlı bir salonda topladı, onlara öleceğini haber verdi ve Kutsal Kitapların tamamlanması gerektiğini söyledi; sonra da Yahuda’nın kendisine ihanet edeceğini bildirdi. Yemeğin sonunda eline bir parça ekmek aldı, duasını okudu, böldü ve havarilerine uzatarak: Alın ve hepiniz yiyin; bu, benim vücudumdur dedi. Bu akşam yemeği bittikten sonra da bir kase şarap aldı, onu takdis ettikten sonra havarilerine sunarak: «Alın ve hepiniz için. Zira bu benim kanımdır; yeni ve ebedi birliğin, ahdin kanı imanın sırrıdır. Bu kan, sizin için ve bütün insanlar için, günahların bağışlanması uğrunda dökülecektir. Bunu her yaptığınızda beni anmış olacaksınız» dedi. Matta, Luka ve Markos’un kaleme aldığı kutsal kitaplardaki geleneğin Yuhanna geleneğine karşıt olmasına rağmen katolikler  13 «nisan» perşembe akşamı yapıldığını ileri sürer ve bu güne Kutsal perşembe adını verirler.

Meydan Larousse / 4 Cilt Sayfa 102

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir