Nedir

Sözlü Anlatım Nedir Kısa Bilgi

Sözlü Anlatım Nedir Kısa Bilgi
Sözlü anlatım: Anlatımın iki kolundan biridir. Başkalarıyla olumlu ilişki kurabilmek için sözün işlevini iyi bilmek, ondan iyi yararlanmak gerekir. Sözlü anlatıma başlarken konuyu sınırlamak, konuşmayı gevezeliğe dönüştürmemek zorunludur. Söz hakkına saygı gösterilmelidir. Dinleyici veya söz söyleyen kırılmamalıdır. Söyleyiş biçimine önem verilmeli, sözcükler doğru kullanılmalıdır.
Sözlü anlatımda vurgu ve tonlamaya dikkat edilmelidir. Sözcükte hecelerden birinin ötekilere göre daha baskın söylenmesi vurgu diye tanımlanmaktadır. Her dilde kendine özgü bir durum gösteren sesin alçalıp yükselmesidir. Türkçede basit cümlelerde alçalan, soru cümlelerinde yükselen, bileşik cümlelerde ise önce yükselen sonra alçalan tonlama vardır. Genel kural olarak tek heceli sözcükler vurgusuz, çok heceli sözcüklerde vurgu son hecededir. Ancak, yer adlarında, kişi ve hayvan adları ünlemleştiğinde vurgu son heceden kalkar. Sözün doğru anlaşılması , açık, anlamlı ve sevimli olabilmesi için vurgu ve tonlamaya uygun davranmak gerekir. O zaman söyleyiş açık olur, ses yeterli şekilde duyulur. Sözcükler doğru söylenir. Anlamlı olur. Dinleyenin kulağına hoş geldiği için sevimli olur.
Mülakat, söylev, konferans, tartışma ve açık oturum ile bunlardan oluşan türler, temelde sözü kullanan türlerdir.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2732 Sayfa

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı