Biyografi

Stendhal Kimdir? Stendhal Hayatı ve Eserleri

Stendhal kimdir. Stendhal hayatı ve eserleri hakkında kısaca bilgi.

Asıl adı Henri Beyle olan Stendhal (Sitendal), 1793’te Grenoble’de doğdu. Bir avukatın oğludur. Başarılı bir lise öğreniminden sonra politeknik okuluna girmek için 1799’da Paris’e gitti. Okulla pek ilgilenmedi. Bütün zamanını tiyatrolarda geçirdi. Askerlik mesleğine girdi. İtalya ve Avusturya seferlerine katıldı.

Viyana’ya gitti. 1810’da Danıştay yardımcı üyesi olarak Rusya’ya gönderildi, 1812 yılına dek Moskova’da kaldı. İmparatorluk çökünce, kendi olanaklarıyla İtalya’ya döndü, ilk inceleme ürünlerini Milano’da verdi. 1821’de Paris’e dönerek çeşitli konularda Fransızca, İngilizce makaleler yazdı, kitaplar yayımladı. Trieste ve Civitavecchia’ya konsolos olarak atandı. Paris’te öldü.

Eserlerini yazdığı sırada Fransa’da romantikler etkili olduğu için pek dikkati çekmedi. Kendisi de eserlerinin elli yıl sonra anlaşılabileceğini söylüyordu. Böylece romantizmden realizme geçiş döneminin büyük bir yazarı oldu.

Stendhal eserlerini, kuru diye nitelenebilecek bir biçimde yazdı. Ama güçlü mantığı ve psikolojik çözümlemeleriyle zamana dayanabilecek eserler ortaya koydu. Kahramanı genellikle kendisidir ya da öyle kabul edilebilir. Kahramanlarında en çok enerjiye önem verir. Toplumla pek uyuşamazlar ancak tuttuklarını da koparacak güçtedirler. Stendhal, insanları içlerinde yaktığı bir ışıkla aydınlatır. Sezgisi, kesinlik ve derinliğiyle okuyucuları etkiler. Başlıca eserleri:

Roman: Armance, Kırmızı ve Siyah, Parma Manastırı, Henri Brulard’ın Yaşamı, Lucien Leuvven ve Amiel.

Öykü. Castro Rahibesi, İtalyan Hikâyeleri, Bir Turistin Anıları. ,

İnceleme: Mozart’ın Yaşamı, Napolyon’un Yaşamı, Rossini’nin Yaşamı, Roma, Napoli ve Fransa, Aşk Üzerine, Roma’da Gezintiler, Racine ve Shakespeare.
Ayrıca 5 ciltlik Günceler ve 2 ciltlik Bir Bencilin İtirafları adlı eserleri vardır.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı