Biyografi

Süleyman Çelebi Edebi Kişiliği Hakkında Bilgi

Süleyman Çelebi Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Süleyman Çelebi Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
On dört ve on beşinci yüzyılda yaşamış, ünlü Mevlid yazarı. Doğum yeri bilinmiyor; ancak Bursa’da doğmuş olması ihtimali kuvvetlidir. Ölümü de Bursa’da olmuştur. Hayatı ve yetişme tarzı hakkında bilinenler de yetersizdir. Yıldırım Bayezit zamanında yaşadığı, Emir Sultan’dan ders aldığı, Bursa Ulucami’de imamlık yaptığı bilinen gerçekler arasındadır. Bir gün bir vaazın kürsüde: Hazreti Muhammed’in gelmiş geçmiş peygamberlerin en üstünü olmadığı yolundaki sözlerinden büyük üzüntü duymuş, bu sözlerin geçersizliğini birçok değerli adamlarından sorup rahatlamış, daha sonra da vardığı bu kanaatin mutluluğu ile ünlü eserini yazmıştır. Süleyman Çelebi, aslında kuvvetli ve derin bir şair değildir. Eserinde dil ve ifade, kelimeleri zorlama kusurları, vezin hataları vardır. Ancak bütün bunlara rağmen bu eser beş yüzyıldan bu yana ölmezliğini korumaktadır.
Süleyman Çelebi’nin Mevlid dışında başka her hangi bir eserine şimdiye kadar rastlanılmamıştır. Yukarıda da belirtildiği gibi, kendisi kültürlü, edebiyat zevki olan, fakat edebiyatla fazla alış verişi bulunmayan bir din adamıdır. Eserinin hemen hiç bir edebi esere nasip olmayan bir sevgi, saygı ve heyecanla karşılaşılması ve adeta dini bir kutsallık kazanması; onun bunu katıksız bir iman, din inancı ve sevgisi içinde kaleme almış, olması, Hazreti Muhammed’e karşı duyulan sevgiyi derin bir vecz içinde dile getirebilmesi sayesindedir. Bunun sonucudur ki Mevlid, yalnız Osmanlı İmparatorluğunun sınırları içinde değil, bu sınırların ötesinde bile büyük itibar görmüş, okunması geleneklere, törenlere bağlanmıştır. Türk ve İslam dünyasında bugün Mevlid bu törenlerin değişmez ve demirbaş bir unsuru halindedir. Süleyman Çelebi’nin bu eserinin gördüğü itibarın etkisiyle, kendisinden sonra gelmiş geçmiş birçok şair, Mevlid’in benzerini yazmışlarsa da bunların hiç biri o ilk örneğin gördüğü ilgiyi görememişlerdir. 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı