Biyografi

Süleyman Nazif Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Süleyman Nazif Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Süleyman Nazif Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Süleyman Nafiz, Servetifünun edebiyatına dahil (sayılmakla beraber, zevk bakımından, bu topluluğun asıl sanatkarlarından büyük bir ayrılık ve farklılık gösterir. Kendisi genellikle Namık Kemal’in etkisi altındadır ve eserlerinin çoğunda onun karakteri göze çarpar. Aşk, ıstırap, kişisel duygular yerine vatan, millet, özgürlük temalarını işler. Yine Namık Kemal gibi ateşli ve pervasız bir üsluba sahiptir. Çok sağlam, çok ahenkli bir üslubun sahibi bulunan Süleyman Nafiz’in bu alandaki kusuru Osmanlı dönemi nazım-nesir diline olan aşırı bağlılığıdır.
Dilde sadeleşmeye hiçbir zaman taraftar olmamış, hatta sadeleştirmek isteyenlere karşı çıkmıştır. Dolayısıyla bugün onun eserlerini genç kuşakların anlayabilmesi hayli zorlaşmıştır. Nazımla nesri birlikte yürüten bu yazarımızın divan şiir; tarzında bazı gazelleri de vardır; fakat epik -hamasi alandaki manzumeleri birinci planda gelir.
Nesirde roman, hikaye, tiyatro ile ilgilenmemiş; sohbet, makale, inceleme, deneme, mektup türlerinde ürünler vermiştir. Kitapları da bir kişi dışında genellikle broşürler halindedir. Çok cesur bir kalem adamı olan Süleyman Nafiz’in, mütareke yıllarında İstanbul’a beyaz bir at üstünde ve bir fatih gururu içinde çıkan Fransız generalinin bu tutumunu protesto için yazdığı Kara Bir Gün makalesi, onun yurtseverliğinin ve yiğitliğinin canlı bir anıtı gibi basın tarihimizin sahifelerini süslemektedir. Zaten Malta adasına sürgün edilmesi de bu yazısı yüzündendir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı