Biyografi

Sultan Abdülmecid Kimdir, Hayatının Özeti

 Sultan Abdülmecid kimdir, hayatı ve dönemindeki siyasi olaylar hakkında kısaca bilgi

ABDÜLMECİD EFENDİ (1868 – 1944). Osmanlı devletinin son veliahttı ve son halifesi.
İstanbul’da doğmuş, Paris’te ölmüştür. Babası, Sultan Abdülaziz’dir. 2. Abdülhamit’in padişahlığı sırasında sarayda göz altında tutulmuş, serbest dolaşmasına ve yaşamasına izin verilmemiştir. Düzgün ve tam bir öğrenim görememişse de güzel sanatlara eğilim göstermiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarında Padişah Vahdettin’in aksine Kurtuluş Savaşı’na cephe almamış, açık bir padişah taraftarlığı göstermemiştir. Büyük Millet Meclisi, 1 Kasım 1922 tarihinde saltanatı kaldırınca, Abdülmecit’in veliahtlığı da geçersiz olmuştur.
Vahdettin, İngilizlere sığınarak İstanbul’dan kaçınca, Büyük Millet Meclisi, Abdülmecit’i devlet işlerine karışmamak koşuluyla halife seçmiştir (18 Kasım 1922).
Abdülmecit, meclisin koyduğu kurala uymayan davranışlarda bulununca T.B.M.M. 3 Mart 1924 tarihinde halifeliği kaldırmıştır.
Meclis, ayrıca, Osmanlı soyundan olan tüm kişilerin sınır dışı edilmesini de kararlaştırmıştır. Karar hemen uygulanarak Abdülmecit, kızı Dürrüşehvar, oğlu Faruk ve bazı yakınları ile önce İsviçre’ye gitmiş, altı ay kadar orada kaldıktan sonra Fransa’ ya geçmiş ve Nice (Nis) şehrine yerleşmiştir.
Yıllar sonra, Paris’e geçerek orada yaşarken ölmüştür (23 Ağustos 1944). önce Paris’te bir caminin bahçesine gömülmüş, kızı Dürrüşehvar’ın babasının cenazesinin Türkiye’ye getirilmesi için gösterdiği çabaların sonuçsuz kalması üzerine Medine-i Münevver’de Haremi Şerife defnedilmiştır (30 Mart 1954).
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı