Nedir

Sultantepe Adı Nereden Geliyor, Hikayesi

Sultantepe adı nereden geliyor. Neden Sultantepe adı verilmiştir. Sultantepe isminin hikayesi tarihi, hakkında kısaca bilgi

Sultantepe, Üsküdar İskelesi’nin üst tarafındaki yüksekliklerde kurulmuş olan bir semttir. Eskiden Mihrimah Sultan’ın dadısı olan Hacı Hesna Hatun adıyla anılan bu bölge, daha sonraları Sultantepe olarak anılmıştır. Rivayetlere göre Sultantepe ismi, Hacı Hesna Hatun’un saraydaki görevinden ayrılırken padişaha, “Beni her yanı görebileceğim yüksek bir yere götür” demesi üzerine padişahın bu isteği kabul ederek Sultantepe’ nin bulunduğu yeri seçmiş olmasından gelmektedir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı