Nedir

Sümer Gök Tanrısı Anu Kimdir, Hakkında Bilgi

Anu kimdir, özellikleri nelerdir? Sümerlerin Gök Tanrısı Anu hakkında bilgi
Anu, Sümerlerde gök tanrısı. Savaş tanrısı İştar’ın kocası. Tanrıların babası ve kralı olarak bilinir. Yerin hakimi Enlik, suların hakimi Ea ile birlikte Babil tapınaklarında üçlü bir bütün teşkil eder ve bunların başıdır. Sümerlerin yaratılış efsanelerinde önemli rol oynar.
Kültü çok eski devirlerde Der şehrinden Erek’e getirildi ve burası uzun zaman kült merkezi oldu. Hammurabi’den önce Anu’nun adı gök ile eş anlamda kullanıldı. Babil ve Asur’da yıldızlara ait teolojide Anu, Enlil ve Ea, sırasıyla tutulma düzleminin kuzey, orta ve güney bölgelerini meydana getiriyordu.
Meydan Larousse /Sayfa 27

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı