Biyografi

Süreyya Duru Kimdir Hayatı Filmleri

Süreyya Duru kimdir. Süreyya Duru kısaca hayatı biyografisi. Süreyya Duru hangi filmlerde oynadı, filmlerin isimleri nelerdir, hayatı hakkında kısa bilgi

İstanbul’da doğan Süreyya Duru, Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra, yönetmenliğini Lütfi Akad’ın yaptığı Beyaz Mendil adlı filmin yapım müdürü olarak sinemaya başladı. 5 yıl yapımcılık, yapım müdürlüğü, yönetmen yardımcılığı yaptıktan sonra, 1960’ta İstanbul’da Aşk Başkadır adlı ilk filmini yönetti.
Yönetmenliğini yaptığı filmlerden Ahtapotun Kolları (1965) 2. İzmir Film Festivalinde en başarılı üçüncü film, Bedrana (1974) ise II. Antalya Film Şenliği’nde en başarılı ikinci film seçildi. Aynı film, Karlovy Vary Şenliği’nde de C.I.D.A.L.C. ödülünü kazandı. Kara Çarşaflı Gelin (1977) adlı filmi de 14. Antalya Film Şenliği’nde en başarılı film seçilen Süreyya Durunun öteki filmleri arasında Döner Ayna (1964), Malkoçoğlu (1968), Güneşli Bataklık (1977), Derya Gülü (1980) sayılabilir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı