Biyografi

Suut Kemal Yetkin Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Suut Kemal Yetkin kimdir. Suut Kemal Yetkin eserleri nelerdir. Suut Kemal Yetkin kısaca hayatı ve eserleri hakkında kısa bilgi.

Urfa’da doğdu. Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra Paris’te beş yıl felsefe öğrenimi gördü. Dönüşünde çeşitli liselerdeki öğretmen ve müdürlüklerinden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Estetik ve Sanat Tarihi doçentliğine atandı. Güzel Sanatlar genel müdürlüğü, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Estetik ve Sanat Tarihi profesörlüğü yaptı. Urfa’dan milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Daha sonra üniversitedeki görevine döndü. Ankara’da öldü.

Suut Kemal Yetkin, önce Suut Saffet adıyla şiir ve mensur şiirler yayımladı. İlk şiiri Yarın dergisinde çıktı. Daha sonra Servet-i Fünun dergisinde düz yazıları görüldü. Fransa dönüşü sanat ve edebiyat üzerine deneme türünde yazılar yayımlamaya başladı. Sanat ve edebiyatımızın türlü konularını irdeleyen denemeleriyle yaygın bir ün kazandı. Sanat ve edebiyatımızla ilgili görüşlerini özlü bir biçimde, açık ve anlaşılır bir dille ortaya koydu.

Deneme türündeki başlıca eserleri: Edebiyat Konuşmaları, Edebiyat Üzerine, Günlerin Götürdüğü, Düşün Payı, Yokuşa Doğru, Şiir Üzerine Düşünceler, Denemeler.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı