Halk Bilimi

Tarihi Eserlerin Korunmasının Önemi

Tarihsel yapıtlar bir ülkenin olduğu kadar, tüm insanlığın da evrensel ürünleridir. Geçmişten bugüne gelen ve bugünden yarınlara kalması gereken bu yapıtlar, insanlığın ortak değerlerini, ulusal kimliğini yansıtması bakımından birer uygarlık hazinesidir. Günümüzde milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen bu yapıtlar, geçmişle günümüz arasındaki en önemli köprülerdir.
Yurdumuz, tarihsel yapıtlarıyla dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bir zenginliğe sahiptir. Anadolu’nun tarihi, insanlığın tarihi kadar eskidir. Paleolitik Çağ (Yontma Taş Çağı)dan başlayarak tarihin her döneminde Anadolu’da insanlar yaşamış, uygarlıklar kurulmuştur. Bugün, Anadolu’nun neresine giderseniz gidin mutlaka bir tarihsel yapıtla karşılaşır, bir uygarlığın izlerine rastlarsınız. Bu sanat yapıtları, bu topraklarda bizden önce yaşayan insanlar tarafından bırakılan birer kültür mirasıdır.
Yurdumuzda tarihsel yapıtların korunmasının yeterli olup olmadığı ve onlara gerekli önemin verilip verilmediği her zaman tartışma konusu olmuştur.
Yurdumuzda çeşitli nedenlerle (kültür yetersizliği, yasalardaki eksiklikler ve boşluklar, yetkililerin duyarsızlığı ve ilgisizliği vb.) birçok tarihsel yapıt kırılıp dökülmekte ve çalınmaktadır. Kırılıp dökülen ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan söz konusu sanat yapıtlarının gerek yasal önlemlerle gerekse toplumsal bilinçlenme ile korunması gerekmektedir.
Yurdumuzda son yıllarda çıkarılan bazı yasalarla sanat yapıtlarımız koruma altına alınmakta, aynı zamanda çeşitli iletişim araçları aracılığı ile toplumda sanat yapıtlarına karşı bir duyarlılık oluşturulmaya çalışılmaktadır. Örneğin, 1979 tarihli ve 1710 sayılı Eski Eserler Kanunu ile tarihsel yapıtların korunması amaçlanmıştır. 21.07.1989 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu çıkarılmıştır.
Ayrıca yurt dışına kaçırılan yapıtlarımızın bir kısmı Kültür Bakanlığı, yerel yönetimler, çeşitli vakıf ve derneklerin çabaları sonucu ülkemize geri getirilmiştir. Bu konudaki çalışmalar sürmektedir.
Tarihsel yapıtları korumak bir insanlık görevidir. Bu yapıtları korurken hem kültürel mirasa sahip çıkar hem de turizm yönünden değerlendirerek ülkemize döviz kazandırmış oluruz.
İbrahim ARAS

Kaynak: Lise Sanat Tarih Kitabı 1 Doc. Dr. Mehmet Zeki iBRAHiMGiL

 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı