Biyografi

Tarık Buğra Kimdir, Kısaca Hayatı ve Eserleri

Tarık Buğra kimdir? Tarık Buğra kısaca hayatı biyografisi ve eserleri kitapları hakkında bilgi.

Tarık Buğra Hayatı Kısa Özet  (1918-26 Şubat 1994)

Günümüz roman ve hikâye yazarlarından.

Uzun süre gazetecilik de yapan Tarık Buğra, Akşehir’de doğdu.

Konya Lisesi’ni bitirdi. Tıp, Hukuk ve Edebiyat Fakültelerinde okudu.

Akşehir’de Nasrettin Hoca adlı gazete çıkararak mesleğe atıldı. Daha sonra İstanbul’a gelerek Milliyet, Yeni İstanbul, Haber ve Tercüman gazetelerinde çalıştı. Cumhuriyet gazetesinin açtığı bir yarışmaya katıldı ve burada bir hikayesiyle ikincilik ödülü kazandı.

Kurtuluş Savaşı dönemine ilişkin eserleriyle ün kazandı. Bu eserlerin bir bölümü filme alındı, TV için diziler çekildi. İbişin Rüyası adlı romanıyla TRT 1970 Roman Başarı Ödülü’nü aldı Düzyazılarının ve piyeslerinin de kitaplaştırıldığı Tarık Buğra, günümüz yazarları arasında özgün eserleriyle yerini aldı.

Tarık Buğra Eserleri, Kitapları

Hikâye: Oğlumuz (1949), Yarın Diye Birşey Yoktur ((1952), İki Uyku Arasında (1954).

Roman: Siyah Kehribar (1955), Küçük Ağa (1965), İbişin Rüyası ( 1970), Firavun İmanı (1976), Dönemeçte (1978), Gençliğim Eyvah (1979), Yalnızlar (1981), Yağmur Beklerken (1981), Osmancık (1983).
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı