Kültür

Televizyonun Tarihçesi Kısaca

Televizyon tarihçesi ve televizyon yayınları hakkında kısaca bilgi.

1860-1940 yılları arasında yaşamış Prusyalı Paul Gottlieb Nip-kow, ilkin 1884 yılında değişken metal diskler kullanarak bir elektrik kablosu yardımıyla resimleri cam bir ekran üzerine gönderip görüntülemeye çalışmış, ancak bu teorisini gerçekleştirmeleri için patentini verdiği Berlin’deki Imperial Patent Office onun buluşunu kanıtlamayı başaramamıştır.
İlk televizyon yayını denemesi 1888-1946 yılları arasında yaşamış John Logie Baird’in daha önce değişken mekanik diskler yardımıyla 1924 yılında denediğinde başarılı olduğu sistemi 1926 yılında Londra Selfridges’te kanıtlamasıyla gerçekleştirilmiştir. Baird’in bu buluşu yaklaşık üç yıl sonra İngiltere’de 1929 yılında BBC tarafından benimsenmiş, ancak Amerika’daki tüm elektronik sistemlerin mucidi olarak bilinen 1906-1971 yılları arasında yaşamış PhiloT. Farnsvvorth’un saltanatına 1937 yılında son verebilmiştir.
İlk televizyon yayını Baird’in buluşu olarak 1932 yılında BBC’de Alexandra Palace’tan gerçekleştirilmiştir.
İlk Londra dışına yapılan televizyon yayını BBC tarafından 1937 yılında Kral Vl’ıncı George’un taç giyme törenini yayınlayarak gerçekleştirilmiştir. Keza 1937 ve 1938 yıllarında VVimbledon tenis turnuvası final maçları yayınlanmıştır.
İlk renkli televizyon yayını 1 7 Aralık 1953 tarihinde Radio Corporation of America (RCA) tarafından gerçekleştirilmiştir.
İlk renkli televizyon programı Dragnet adlı bir polisiye filmdir.
İlk sahilden sahile televizyon yayını 1 Ocak 1954’te Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Pasadena’da her yıl düzenlenen gül gösterilerinin yayınıyla gerçekleştirilmiştir.
İlk BBC renkli televizyon yayını 1 Temmuz 1967 tarihinde VVimbledon tenis turnuvasındaki dört saat süren bir maçın ya-yınlanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Bunu yine 1967 yılında başta Late Night Line-Up adlı bir tür iyi geceler programı olmak üzere çok sayıda renkli deneme yayını takip etmiştir.
Kaynak: İlklerin Kitabı

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı