Kültür

Termit Nedir, Termit Karıncaları Hakkında Bilgi

 

Termit Nedir, Termit Karıncaları Nasıl Yaşar, Termit Karıncalarının Özellikleri Nelerdir, Karıncalar Hakkında Bilgi

Divik ve beyaz karınca adları da verilen termitler, eş-kanatlılar takımından, topluyaşar böceklerdir. Takımda, çoğu tropikal ülkelerde yaşayan yaklaşık 2 000 tür bulunur. Termitler yeryüzünde, günümüzden 300 milyon yıl önce, arılar ve karıncalardan çok önce belirmişlerdir. Toplumsal düzenleri çok karmaşık, morfolojik yapıları da çok eskidir.
Termitler, toprağın altında ya da ağaçların, ahşap malzemelerin içinde yaşayan, gözleri görmeyen ve ışıktan kaçan küçük beyaz böceklerdir (yalnızca eşeyli bireyler renklidir). Çok büyük boyutlara varan ve çok karmaşık yapılı toprak yuvalar yaparlar. Afrika’da, üstünde bir köyün bulunduğu çapı 100 m’yi aşan bir termit yuvası görülmüştür.
Yuvalar, birbiriyle bağlantısı bulunan bir oyuklar toplamıdır. Yuvanın ortasında kral odası bulunur; kral ve kraliçe burada kalıp, hemen hiç dışarı çıkmazlar. Kral odasının çevresi, yavruların yetişeceği, büyüyeceği ya da yiyeceklerin depo edileceği odalarla doludur. Değişmez sayıda nüfusu barındıran bu çekirdek, yiyecek arama işlevinin sürdürüldüğü çeşitli yerleri yuvaya bağlayan bir galeriler sistemi halinde, çevreye uzanır.
Termit yuvasının içi, her zaman yüksek oranda (yüzde 50’den çok) nemlidir ve havalandırma sistemi bulunmadığından yüksek oranda karbon di oksit taşır. Sıcak iklimde, yeterli nem sağlamak için termitler, yuvayı yerde çok derine kazar, böylece yeraltı su örtüsünden ya da bitkilerin, köklerindeki sudan yararlanır ve yuvanın çeperlerini tükürükle nemlendirirler. İçi bütünüyle karanlık olan termit yuvasının, dışarı hiç bir kapısı yoktur. İşçi ya da asker termitlerin yuvadan çıktığı ender durumlarda (kral ve kraliçenin çiftleşme uçuşuna çıktıkları zaman olduğu gibi), kapılar hemen kapatılır. Termitler hümüs, bitki kırıntısı, en çok da odunla beslendiklerinden, yiyecek bulmak için yer altından ağaçlara ya da ağaçtan yapılmış yapılara kadar uzanan delikler açarlar. Yedikleri odun, art barsaklarında bulunan ortakyaşar kamçılılar sayesinde sindirilir. ‘
Bir termit yuvasında, çok değişik birkaç çeşit termit bulunur: Kral ve kraliçe (kraliçe iri karınlıdır; kral küçüktür, her ikisi de dölverimlidir); eşeysel organları körelmiş erkek ve dişilerden oluşan işçiler; askerler; kurtçuklar.
Eşeyli bireylerde (kral ve kraliçe), erkek ve dişi arasındaki fark genellikle çok. belirgindir. Başta kısa duyargalar ve öğütücü tipte ağız aygıtı bulunur. Her birinde, gövdeden daha uzun ve birbirine çok benzeyen iki çift zar kanat vardır. Kanatların diplerinde, çiftleşme uçuşundan sonra kanatların ayrıldığı yerde enlemesine bir çizgi görülür. Er-kek-dişi çifti yılda bir kez oluşur; herhangi bir nedenle bu çift yok olursa, onların yerine kurtçuklardan yeni bir çift hazırlanır.
• İşçiler, her iki cinsten kısır ve kanatsız bireylerdir. Termit topluluğunun büyük bölümünü bunlar oluşturur, yuvanın yapımı, yavruların yetiştirilmesi, yiyecek arama işleriyle uğraşırlar’. Bazı ilkel termitlerde olduğu gibi bu kast bulunmazsa, yerini, henüz erişkin evreye varmamış askerler ve eşeyli bireyler alır.
• İşçilerin asıl işlerinden biri, odalarında kapalı bulunan kral-kraliçe çiftini, değişik kastlardan yavruları ve çeneleri savunma organına dönüşmüş olduğu için kendi başlarına beslenemeyen askerleri beslemektir. Bu beslenme tro-fallaksis yöntemiyle olur; yani, önceden sindirilen besinler yeniden ağza getirilerek, beslenecek bireye yedirilir. Bu beslenme yöntemi, aynı zamanda, odunu sindiren bazı ortakyaşar birhücrelilerin de bir bireyden ötekine geçmesini sağlar.
• Askerler de her iki cinsten kısır bireylerdir. Kocaman çeneii, iri ve sertleşmiş başlarından belli olurlar. Askerler her türlü yabancının termit yuvasına girmesini önlemek için, çöğunlukla dışa yakın bölümlerde yeralırlar.
Tümü birbirine benzeyen yumurtalardan, değişik kasttan bireylerin nasıl oluştuğu merak konusudur. Termit yuvasında bu toplumsal düzenlemeyi sağlayan dış ya da epigenetik etmenler • vardır. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalara göre, yavruların şu ya da bu kasta yönelmeleri, yuvadaki bireylerce salgılanan ve her kategoriyi aşağı yukarı değişmez sayıda tutmak için şu ya da bu kasttan bireylerin belirmesine engel olan maddelerle sağlanmaktadır.
• Termitler özellikle sıcak ülkelerde yaşarlar. En büyük ve en karmaşık yuvaları, Bellicositermes cinsinden Afrika termitleri hazırlarlar. Yuvanın içine eştikleri geniş oyuklarda mantar yetiştiren Ter-mitomyces cinsinden termitler de vardır. Bunlar, çiğneyerek tükürükle karıştırdıkları odun parçacıklarını, süngersi madde artıklarını bir yere yığarlar, o yığınların üstünde de mantarlar yetişir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı