Nedir

Tezkire Nedir, Tezkire Örneği

Tezkire nedir, Tezkirelerde neler anlatılır, Bir Tezkire Örneği

Eskiden ”Tezkiret-üş-Şuara” denilen ve şairlerin biyografilerini veren eserler, bugünkü “edebiyat tarihinin ilk şekilleridir. “Tezkirelerde, şairlerin hayatlarından kısaca söz edilir; birkaç cümleyle kişilikleri ele alınır ve eserlerden örnekler verilirdi. Dil ve anlatım, çoklukla ağır ve sanatlı idi..

Dihkan-ı hadîka-i hikâyet

Sarraf-ı cevâhir-i riâyet

Mâni çemenine gül dikende

Söz riştesine güher çekende

Kılmış bu revîşte nüktedanlığ

Gülrîzliğ ü güher-feşânlığ

Lâtifi
Yukarıdaki parça, XVI. yüzyıl şair ve tezkirecisi Lâtifi’nin, kendi çağında ve daha önce yaşamış şairlerden söz eden “tezkire-i Lâtifi” adlı eserinden alınmıştır; XVI. yüzyılın büyük şairi Fuzuli’yi anlatıyor. Tezkirenin dili Arapça ve Farsça kelime ve tamlamalarla yüklü ve süslüdür.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı