KültürTürk Mutfağı

Tirid

TİRİD (BALIKESİR)
Derleyen: Özlem AYKAN Derleme Tarihi: 30, 10, 2005
Kaynak Kişi 1: Adem KONUK, 1955 Kastamonu doğumlu, Lokanta sahibi.
Kaynak Kişi 2: Mustafa DENİZ, Hacılıilbey muhtarı Yemeği Kimden Öğrendiği: Anneannesinden öğrenmiş.
Yemeğin malzemeleri ve Yapılışı: Yufka ile etten yapılan bir yemektir.İnce açılmış yufkalar rulo halinde sarılıp dilimlendikten sonra neminin alınması için fırınlanır. Zeytinyağı ve çok az limonla haşlanmış ve kuşbaşı doğranmış kuzu eti, iki gün dinlendirildikten sonra yeniden ısıtılarak bu yufkaların suyuyla birlikte üzerine dökülür. En son olarak da domates salçası, baharatlar ve zeytinyağından yapılmış sos ile servis yapılır.
Tirit oldukça kolay yapılabilen bir yemektir Kaynak kişilerden alınan bilgilere göre bu yemek ilk kez Kastamonu’da köylü kadınlar tarafından yapılmıştır. Ancak zamanla yayılmış ve Marmara coğrafyasında geniş bir yer edinmiştir. Asıl kimliğini ise Balıkesir’de bulmuştur. Balıkesir’de bu yemek yıllardır yapılmaktadır. Kökeni Kastamonu’ya dayanan bu yemeğin asıl memleketi Balıkesir’dir. Çünkü; Balıkesir’de hemen hemen her evde ve her lokantada yapılan bu yemeği Kastamonu’da kolaylıkla bulabilmek mümkün değildir.
Yemek sözlü gelenekte de yerini almıştır
Tiridine tiridine tiridine bandım
Bedava mı sandın para verdim aldım
Yemek bir yıl öncesine kadar evlerde yapılırdı. Daha çok düğünlerde, şenliklerde ya da değerli bir misafir geldiğinde yöre halkı tarafından baş yemek olarak yapılırdı. Bugün ise lokantalarda yapılan bu yemek yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunulmakta kültürel bir zenginlik olarak turistlere tanıtılmakta ve tattırılmaktadır.
[stextbox id=”alert” caption=”Önemli Uyarı” bgcolor=”990000″]
Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
[/stextbox]
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı