Nedir

Tokat, Baklalı Dolma Yemeği

Tokat Yemekleri: Tokat’ın Sebzeli Yemeği Baklalı Dolma Nasıl Yapılır
BAKLALI DOLMA (TOKAT)
Derleyen: Öznur YIĞMADEPE
Derleme Tarihi: 2005
Kaynak Kişi 1: Nazik AKBAŞ, evli, 5 çocuk sahibi Kaynak Kişi 2: Seçil AKBAŞ
Yemeğin Malzemeleri: İç bakla, ince bulgur, domates salçası, reyhan, kuru soğan, maydanoz, tuz, karabiber, yağ,
Yemeğin Yapılışı ise şu şekildedir: Bakla ıslatılarak kabuğu soyulur, Küçük parçalara bölünür, Diğer malzemeler karıştırılarak dolma içi hazırlanır, Daha önce salamura yapılmış asma yaprağına ince ince sarılır, tencereye dizilir, Kısık ateşte pişirilir, Yemek piştikten sonra ayrı bir tavada domates, soğan, sarımsak, baharat ve salça kavrulup yemeğin üzerine dökülür,
Baklalı dolma yemeği Tokat il merkezinde ve özellikle de Turhal ilçesinde çokça yapılmaktadır, Yemek ‘boduş’ denilen kara bakladan da yapılır.
 
[stextbox id=”alert” caption=”Önemli Uyarı” bgcolor=”990000″]
Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
[/stextbox]
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı