HalkbilimiEfsaneler

Tokat Efsaneleri Ayakbastı Taşı Efsanesi

Tokat Efsaneleri, Tokat İlimize Ait Ayakbastı Taşı Efsanesi Nedir? Neyi Anlatır.?

Tokat’ın Erbaa ilçesinin Kozlu bucağına bağlı Keçeci köyünün doğusunda, 45 dakikalık bir mesafede, köylülerin Ayakbastı Taşı adını verdikleri bir kaya parçası vardır. Çevre halkı, yürüyemeyen, çocuklarını buraya getirip taşın üzerine bastırırlar. İnanışa göre çocuklar daha sonra yürümeye başlarlarmış. Bu taş ve bulunduğu yerle ilgili olarak şu hikâye anlatılmaktadır:

Horasan erlerinden , Keçeci Baba, mekân tutacağı yeri bulmak için attığı sopasının peşinden Anadolu’ya gelir. Sopası, bugün Keçeci köyünün bulunduğu yere düşmüştür. Buraya yaklaşınca bir ermeni köyüne uğrar. Ermeni kadınların birinden abdest almak için su ister. Yakınlarındaki ırmağı gösteren kadın kızgın bir eda ile: «Gözün kör mü, işte su.» der. Kadına bir şey söylemeyen

Keçeci Baba, elindeki asasını yere saplar. Hemen oradan su fışkırmaya başlar. Abdestini alır, büyükçe bir taş parçasının üzerine çıkıp ezan okur. Namazını kıldıktan sonra Allah’a dua eder.

Yâ Rabbi, bu köyü yerle bir et, kaybolup gitsin.

Bugün, Keçeci Baba’nın abdest alıp namaz kıldığı köy mevcut değildir; onun yeri baştan başa mezarlıktır.

Horasan erinin üzerine çıkıp ezan okuduğu taşın üst tarafında ayak izleri vardır. Oraya ayağını bastığı için de o bölgeye Ayakbastı Mevki adı verilmiştir.

Kaynak: Saim Sakaoğlu /101 Anadolu Efsanesi