Biyografi

Tolstoy Hayatı ve Eserleri

Tolstoy kimdir. Tolstoy hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında kısa özet bilgi.

Yasnaya Polyana’da doğdu. Küçük yaşta anne ve babasını kaybetti, halası tarafından büyütüldü, özel öğrenim gördü. Kazan Üniversitesine girdi. Kırım Savaşı çıkınca üniversite öğrenimini bıraktı, orduya yazıldı. Sivastopol Savaşı’na subay olarak katıldı. Yaşamının bu döneminde edebiyatla uğraşmaya başladı. Sivastopol Savaşı üzerine yazdığı Sivastopol adlı eseriyle ünü yayıldı. Daha sonra ordudan ayrıldı. Bir ara Petersburg sosyetesinde yaşadı, edebiyat çevrelerinde ve genç sanatçılar arasında bulundu. 1857-1861 yılları arasında Almanya, Fransa, İsviçre ve İngiltere’yi dolaştı. Dönüşünde, doğup büyüdüğü yerde, üniversite öğrenciliğinden beri hayranı olduğu Jean Jacgues Rousseau (Jan Jak Russo)’nun eğitim anlayışına uygun örnek bir köy okulu kurdu. Okul, serbest eğitim ilkesine dayanıyordu. Sofya ile evlenerek oraya yerleşti. Kendini tümüyle edebiyat çalışmalarına verdi. 36 yaşında Harp ve Sulh’u yazmaya başladı, altı yılda bitirdi. Son yıllarında kendini mistisizme kaptırdı. Kilisenin karşı çıktığı Diriliş adlı eserinde bu görüşlerini yansıtmaktadır. İtiraflarda açıkladığı sıkıntılı bir dönemin sonunda, ilerlemiş yaşına karşın hep değişiklik, yenilik arayan ruhuna uyarak, bir sonbahar gecesi evini terk etti. Trende zatürreye tutuldu. Astapova köyünün istasyonunda öldü.

Lev Nikolayeviç Tolstoy (Lev Nikoloyeviç Tolstoy), dünya edebiyatının önemli yazarlarından biridir. Eserlerinde Rus toplumunu ve ruhunu yapmacıksız, sade bir biçimde yansıtmayı amaçlamıştır. Karakterler, olaylar ve törelerle ilgili sahneler gerçeğe çok uygundur. Eserlerinin tümünde büyük bir düşünce ve sanat adamının elinden çıkmış olduğunu sezdiren bir düşünce ve imge zenginliği vardır.

Tolstoy, kendisinden sonraki birçok Rus ve dünya yazarını etkilemiştir.

Başlıca eserleri: Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş, Çocukluk, Ergenlik, Gençlik, Sivastopol Hikâyeleri, Kazaklar, İvan İlyiç’in Ölümü, Kröyçer Sonat, Karanlığın Gücü, Hacı Murat.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı