Trabzon’un Kültürel Özellikleri Nelerdir?

Trabzon’un Kültürel Özellikleri Nelerdir? Trabzon İlinin kültürü, halk oyunları, halk müziği, giyim ve kuşamı, 

Trabzon halk müziği ve oyunları yönünden zengin illerden biridir. Sazla birlikte aşık tarzı da gelişmiştir. Uzun havalar ve kırık havalar yörede büyük ver tutar.

En ünlü türküler arasında Tel Sarı Zülüfü Sarı, Derenin Kenarına, Maçka’nın Yolu Taşlık. Tarlaya Ektim Soğan. Sabahtan Kalkar Kızlar. Karşıdan Sayamadım. Tamzara… vb. bulunur.

Yörede halk müziği araçlarından divan, bağlama, tanbura, çura. Karadeniz kemençesi. zurna. davul. tef. kaşık kullanılır. Geleneksel oyunlar açısından horon ve karşılama bölgesinde ver alan ilde halk oyunları çok canlıdır ve değişik adlarla anılır. En çok oynanan ovun horondur. Bazı yörelerde köçek oyunları da oynanır.

Giyim Geleneksel kadın giyimi yemeni. peştemal. bez gömlekler, saten hırka, salta denen kadife ceket, bol dikimi: entari, diz konaklarına dek uzanan bol dikimli don, isparel denen göğüslükler, yün çorap ve çarıktan oluşur.

Geleneksel erkek giyiminde işe kara şayak ya da “gugula” denen kukuleta biçimi başlıklar, zıpka. aba. Zibun denen yelek, ak bezden gömlekler görülür: Kare ve yuvarlak metalden yapılan “hamavıl” erkek erkek giyimine özgü takılardır. Bele yün kuşakla “sırma silâhlık’ denen kayış bağlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu