Kültür

Trakya Bölgesi Hakkında Özet, Kısa Bilgi

Türkiye’nin Avrupa kıtasındaki küçük parçasını oluşturan Trakya’nın adı, bu alanda yaşamış eski halklardan biri olan Traklardan gelir; ulusal sınırlarımız dışında kalan kesime de Batı Trakya adı verilir. 1923 Lozan anlaşmasına göre çizilen ve Meriç ırmağının yatağını izleyen Türk-Yunan sınırının batısında kalan Batı Trakyaya karşılık, söz konusu alanın sınırlarımız içinde kalan kesimi için Doğu Trakya adı kullanılabilirse de, günümüzde ülkemizin Avrupa kıtasındaki parçasına, daha yaygın olarak yalnızca Trakya denmektedir.
Trakya için bazı kaynaklarda Paşaeli adı da kullanılmış, ama bu ad tutunmamıştır. Paşaeli adı, Osmanlı imparatorluğu dönemindeki eyalet sisteminde, Rumeli eyaletini oluşturan livaların en önemlilerinden biri olan Paşa Livasından türetilmiştir.
Trakya, günümüzdeki idari bölümlemeye göre, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin tamamı ile İstanbul ilinin on iki (Bakırköy, Beşiktaş, Beyoğlu, Eminönü, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Sarıyer, Şişli, Zeytinburnu, Çatalca, Silivri), Çanakkale ilinin de iki ilçesini (Eceabat ve Gelibolu) içine alır.
• Çevresinin uzunluğu 1 500 km’ye yaklaşan Trakya’nın, büyük kesimi denizlerle kuşatılmıştır: Çevresinin yüzde 65,1’ini deniz kıyıları, yüzde 34,9’unu kara sınırları oluşturur. Trakya’nın kara sınırlan, aynı zamanda, Türkiye’nin Bulgaristan ve Yunanistan’la siyasal sınırlarıdır. Bunlardan Bulgar sınırı, Karadeniz kıyısında Rezve deresi ağzından başlar. Kapıkule yakınında Meriç ırmağının yatağına kavuşur. Bu noktada Türk-Yunan sınırı başlar ve büyük kesimi Meriç vadisini izler; yalnızca küçük bir kesiminde, Edirne’nin yakınındaki Kara-ağaç’ı Türkiye topraklarında bırakacak biçimde, Meriç ırmağının batısından, geçer.
• Trakya’nın kıyılarını, Bulgaristan sınırının başlangıç noktası olan Rezve deresi ağzından Rumelifeneri’ne kadar Karadeniz kıyısı, Rumeli feneri ile Ahırkapı feneri arasında İstanbul boğazı kıyılan, AHırkapı ile Gelibolu arasında Marmara kıyılan, Gelibo-lu-Seddülbahir arasında Çanakkale boğazı kıyılan, Sed-dülbahir ile Meriç’in ağzı arasında ‘ Ege kıyıları oluşturur.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı