Biyografi

Turan Oflazoğlu Kimdir Hayatı ve Eserleri

Turan Oflazoğlu kimdir. Turan Oflazoğlu eserleri oyunları nelerdir. Turan Oflazoğlu kısaca hayatı biyografisi ve eserleri hakkında kısa özet bilgi.

Adana’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi ve Felsefe bölümlerini bitirdi. Washington Üniversitesinde oyun yazarlığı ve tiyatro derslerine devam etti. İstanbul Radyosu Tiyatro Şubesine dramaturg oldu.

Oyunlarında daha çok tarihsel konu ve kişiler aracılığıyla varoluş sorununu ele aldı. Turan Oflaz-oğlu’nun oyunları kapalı ve açık biçimleri bir arada içeren, çeşitli toplum kesimlerini bir arada yoğuran karakter tragedyası yapısındadır. Nazım-nesir iç içedir.

Başlıca oyunları: Keziban, Deli İbrahim, IV. Murat, Sokrates Savunuyor, Genç Osman, Elif Ana, Kösem Sultan, Fatih, III. Selim, Sinan, Gardiyan

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı