Kitap Özetleri

Turgut Özakman Ocak Oyunu Özeti

Ocak Turgut Özakman’ın oyunu (1963) Ocak oyunu içeriği, konusu, oyun hakkında bilgi. Ocak Oyunu Ankara’da Devlet Tiyatrosu’nda oynanmıştır.

Turgut Özakman’ın oyunu (1963)

Üç bölümlük oyunda olay, karı-koca, yetişkin üç oğul, bir kız, bir de anneanne, yedi kişilik bir aile çevresinde geçer: Otomobil tamircisi Tank Usta, ortanca oğlu Fazıl’la beraber çalışmaktadır. Büyük oğul Nihat aylağın biridir, küçük Özcan ise öğrenci. Büyükanne bunamıştır; kendini bir paşa hanımı, torunlarını evlâtlık, ‘ uşak zanneder, yaşanmamış mutluluklarının boş hayalini sürdürür. Tarık Usta, eski bir araba alıp tamir etmeyi, bunun kazancıyla yeni yeni arabalara sahip olmayı aklına koymuştur. Karısı, bir ayağı sakat kızına çeyiz için sakladığı bileziği kocasına verir, araba alınır, neden sonra çalışır hale getirilir. Bu arada evin kızı Sevda, sevdiği gence kaçar. Üç ay geçer. Onarılan hurda araba aileye bir şey kazandırmamış, ümitleri boşa çıkarmıştır. Sevdanın nikâhsız yaşadığı serseri ruhlu gencin yanından, pişman-yenik baba ocağına dönmesiyle sevinen ailede bir toparlanma olur. Baba, bu defa arabayı falan satıp bir bakkal dükkânı açmak hayallerini anlatırken perde kapanır.
Hayal-gerçek çatışmaları arasında, orta halli bir ailenin mutlu mutsuz hayat mücadelesini anlatan eser, ilkin Ankara’da Devlet Tiyatrosu’nda oynanmış (1962), sonra birçok amatör sahnenin tuttuğu, tekrarladığı piyesler arasına girmiştir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı