Kitap Özetleri

Turgut Özakman Paramparça Oyunu Özeti

 Paramparça Turgut Özakman’ın oyunu (1963)  Paramparça Oyunu içeriği, konusu, Paramparça Oyunu Özeti Kısaca, Hakkında Bilgi

İki perdelik ve dört kişi arasında geçen olayda genç karı koca Jale ile Suha, yazlıktadırlar. Jale’nin akrabası, orta yaşlı Yelda ile yetişkin kızı Ayşım’ın, yazı geçirmek üzere evlerine misafir gelişi, aile düzenini bozar. Küçüklüğünde annesiyle babası arasındaki bir sahneye tanık olmuş bulunmaktan gelen bir tutukluk, cinsel bir soğukluk içinde Jale, kocasını sevdiği halde, onun istediği kadın olamamaktadır bir türlü. Misafir ana-kızın gösterdikleri yakınlık karşısında erkek, büsbütün tedirgindir, bocalar durur ve karısını, kadınlık duygularından yoksun olmakla suçlar. Hakarete uğrayan Jale, evi terke-der; döndüğünde, sırf kendisinin de kadınlık duygularına sahip olduğunu ispat için rasgele bir erkekle kaldığını söyler. Oysa Suha, yaptığı kabalıktan utanmış, pişman olmuştu; arkasından gitmiş, karısını aramış, bulamamıştı.
Kitap halinde, basılmamış olan eser, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oynandı (1963).
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı