Biyografi

Turgut Uyar Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Turgut Uyar kimdir. Turgut Uyar eserleri nelerdir. Turgut Uyar kısaca hayatı biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

Ankara’da doğdu. Bursa Askerî Lisesinden sonra Askerî Memurlar Okulunu bitirdi. Orduda personel subay olarak çeşitli görevlerde bulundu. Askerlikten ayrılınca sivil görevlerde çalıştı. İstanbul’da öldü.

Çeşitli dergilerde yayımlanan şiirleriyle tanındı. İlk şiirlerinde, kişisel yaşantılarını ve çevresini dile getirdi. Sonraları toplumsal baskı altındaki bireyin yalnızlığını anlattı. “İkinci Yeni” adı verilen akımın temsilcilerinden oldu. Deneme ve yorumlarıyla Türk şiirine açılım sağladı. Başlıca eserleri:

Şiir: Arz-ı Hâl, Türkiye’m, Dünyanın En Güzel Arabistanı, Tütünler Islak, Her Pazartesi, Divan, Toplandılar, Kayayı Delen İncir, Büyük Saat.

Deneme-inceleme: Bir Şiirden.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı