Turizmin Önemi Nedir? Ekonomik Önemi Nedir?

Turizmin Önemi Nedir? Turizmin ekonomik ve kültürel önemi nedir? Turizm ülkenin gelişmesine katkısı nedir?

Dünyada milyonlarca insan her yıl turistik amaçlarla olarak seyahat etmektedir. Bu seyahatler sonucu ülkeler döviz geliri elde etmekte bu da ülkelerin kalkınmasını olumlu yönde etkilemektedir. Ülkemizin dış ticaret açığını gidermede de turizm önemli bir rol oynamaktadır. Turizm ayrıca ülkelerarası ticareti düzenleyici bir etkendir.

Turizm gelişmenin önemli bir faktörüdür. Turistlerin yaptığı harcamalar bu mal ve hizmetleri sağlayanlara gelir kaynağı yaratmaktadır. Turizm olayına katılan insanların sayısı arttıkça mal ve hizmet üretimi de artacaktır.

Turizm faaliyetleri geliştikçe yeni çalışma alanlarının da oluşmasını sağlar. Önceleri turistler sadece deniz, kum, güneş (yaz turizmi) için gelirken zamanla kış turizmi, kültürel turizm, spor turizmi ve kongre turizmi gibi amaçlarla da turizm eylemine katılmaya başlamışlardır. Bu da ülkelerin turizm gelirlerinin her geçen yıl artış göstermesine yol açmaktadır.

Turizme yapılan yatırımların ülkeye tekrar girdi olarak dönmesi bu sektöre olan ilgiyi her geçen gün artırmaktadır. Ayrıca turizm sayesinde ülkeler kendi kültürlerini dünyaya daha iyi tanıtma fırsatı bulurken farklı kültürdeki insanları birbirine yaklaştırarak toplumsal barışa katkıda bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu