Biyografi

Türker Acaroğlu Kimdir, Hayatı ve Eserleri

TÜRKER ACAROĞLU (1915 – )

Türker Acaroğlu kimdir, Türker Acaroğlu’nun kısaca hayatı (Biyografisi), eserleri, kitapları (Şiir-Derleme- Çevirileri) hakkında bilgi

Bulgaristan’ın Razgrad kentinde doğdu. İlköğrenimini Razgrad’da tamamladı. Adana Öğretmen Okulundan sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptı. Basma Yazı ve Resimleri Derleme Müdürlüğünden emekli oldu.

Türker Acaroğlu, bibliyografya alanında çalışmalar yaptı. Gazetelerde yeni yayınları tanıttı.

Türker Acaroğlu Kitapları, Eserleri

Çocuk Şiirleri Antolojisi (derleme), Bulgar Hikâyeleri Antolojisi (çeviri), Ozanlar ve Yazarların Hayatları, Edebî Eserler Sözlüğü, Türk Halk Bilgisi ve Halk Edebiyatı Üzerine Seçme Yazılar Kaynakçası, Türk Halk Ozanları ve Destanları Kaynakçası, Açıklamalı Atatürk Kaynakçası, Balkan Halk Biliminde Türk Etkileri, En Ünlü Dünya Yazarları, Bulgaristan’da Türkçe Yer Adları Kılavuzu.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı