Bilgi Dünyası

Türkiye'de Hangi Balıklar Vardır? Türkiye'deki Balık Çeşitleri

Türkiye’de Hangi Balıklar Yetişir, Hangi denizimizde hangi balıklar bulunur?

Türkiye üç yanı denizlerle çevrili çok büyük bir yarımadadır. Dolayısıyla Türkiye’nin beslenmesinde balığın önemli bir yer tutması doğaldır. Ne var ki, XX. yy’ın ikinci yarısında bütün dünyayı kasıp kavurmaya başlayan çevre kirliliği sorunlarından Türkiye de payını almakta, hem denizlerde hem de iç sularda balık soyu gün geçtikçe yok olmaya yönelmektedir.
Türkiye kıyılarının yaklaşık 200 m’ve kadar olan derinliklerinde balık bulunur. Karadeniz ile Akdeniz arasındaki sıcaklık farklılığı bazı balıkların sürüler oluşturarak mevsimlik göçler yapmalarına yol açar.
Bu göçün  Akdeniz’den Karadeniz’e doğru olanı “anavasya”, Karadeniz’den Akdeniz yönüne doğru olanı “katavasya” diye adlandırılır.

Karadeniz’de 237 dolayında balık türü bulunmaktadır. Bunların % 18’i yerli, % 61’i göçmen, % 2 tatlısu balığıdır. Soğukça denizleri seven mersinbalığı ve ringa (balığı Karadeniz’de (Kuzey Karadeniz’de) yumurtlarlar. Hamsi Karadeniz’in en ünlü balığıdır. Kışı 30-50 m derinlikte geçiren hamsi, ilkbahara doğru İstanbul boğazından geçerek katavasyayı başlatır. Orkinoz (ton), kalkanbalığı (Batı Karadeniz), zargana Karadeniz’in öbür önemli balıklarıdır.

Marmara denizinde 200 dolayında balık türü vardır. Uskumru, lüfer, palamut, kalkan ve hamsi bunların başlıcalarıdır.

Ege denizinde yaklaşık 300 balık türüne rastlanır. Anavasya ve katavasya olayıyla, bu türlerin sayısı zaman zaman daha da artar. Kolyos bol olmasıyla, çipura etinin lezzetliliğiyle Ege denizinin en ünlü balıklarıdır.

Akdeniz’deki balık türleri de 200’ün üstündedir. Süveyş kanalının açılmasından sonra, Kızıldeniz’de yaşayan bazı balık türleri Akdeniz’e girmiş, hatta Ege denizine yayılmıştır. Akdeniz’in kıyı kesiminde, sazan, vatoz, izmarit bulunur. Ayrıca kılıçbalığı, ısparoz, kırlangıç, eksibalığı (yalnızca İskenderun körfezinde), çipura, barbunya, kayabalığı, akya, ispari, karagöz, kupes, kolyos, lahoz, mercan, mezgit, tekir, zargana ve akarsu ağızlarında kefal ile levrek de vardır.

Türkiye iç su balıkları bakımından da oldukça zengindi. Ne var ki ormanların yok olması yüzünden artan toprak aşınması, kullanılan zehirli tarım ilaçları iç sulardaki yaşama koşullarını bozmuş ve balık nüfusunun azalmasına yolaçmıştır. Alabalık, kefal, yılanbalığı, sazan ve levrek, iç sulardaki balık türlerinin başlıcalarıdır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı