Bilgi Dünyası

Türkiye'de Müzecilik Çalışmaları Ne Zaman Başladı?

Türkiye’ de Müzecilik Çalışmaları Hangi Tarihte, Ne Zaman Başladı?

Türkiye’de müzecilik ilk kez 1846’da Damat Fethi Ahmed Paşa’nın girişimiyle başladı. Aya İrini de silahlar ve çeşitli tarihsel yapıtlar bir araya getirildi. Ama bu ilk müze ziyaretçilere kapalı tutulmuştu.
Türkiye’de müzecilik gerçek anlamda ilk kez 1881’de, Osman Hamdi Bey’in müze müdürü olduğu dönemde gelişti. Sonradan Topkapı ve Dolmabahçe sarayları, Ayasofya, Kariye gibi birçok tarihsel yapı müzeye dönüştürüldü. Bugün İstanbul, İzmir, Afyonkarahisar, Hatay gibi kentlerdeki çok önemli müzelerden başka hemen her kentte bir müze bulunmaktadır. Resmi müzelerin yanı sıra İstanbul’daki Sadberk Hanım Müzesi ve Konya’daki Koyunoğlu Müzesi gibi özel kuruluşlara ait müzeler de vardır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı