Nedir

Türkiye'nin Bitki Örtüsü Nedir

Türkiye’nin bitki örtüsü nedir, Türkiye’nin bitki örtüsü hakkında bilgi

Türkiye’nin iklimi bölgelere göre büyük değişiklik gösterdiği için. bitki örtüsü dağılımı ülke içinde değişiklikler gösterir.
Daha önce ülkemizde üç ana İklim türünün görüldüğünü belirtmiştik. Bitki Örtüsü tamamen iklime bağlı bir dağılım gösterdiği için bitki örtüsünde üç ana bölümde inceleyeceğiz.
Akdeniz ikliminin hakim olduğu Güney ve Batı kıyılarımızda en yaygın bitki türü “makidir. Makiler, boyu bir metreyi geçmeyen yeşil çalılıklardır. Ormanlara ise ancak dağlık kısımlarda rastlanır. Türkiye ormanlarının; % 21’i Akdeniz,; 19’u Marmara. % 16’sı Ege’de olmak üzere toplam % 56’sı bu iklim bölgesinde bulunur. Bu iklim türünün hakim olduğu bölgelerde alçak yerlerde orman görülmez. Bunun sebebi yaz yağışlarının azlığıdır.
Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü kuzey kıyılarımız her mevsim yağış almakladır. Ayrıca toprak altı nemliliği de oldukça yüksektir. Su bakımdan zengin ormanlarla kaplıdır. Türkiye ormanlarının % 27’si bu kesimde bulunur. Sahil şeridindeki ekilebilir arazının hemen bitiminden başlayan orman alanları yer yer iç bölgelere kadar sokulur.
Karasal iklimin görüldüğü Doğu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgelerinde yazlar sıcak, kışlar soğuk ve yağışlar azdır. Genel kuraklık nedeniyle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu da geniş alanlar step bitkileriyle (bozkırlarla  kaplıdır. Ancak dağlar üzerinde seyrek ormanlara rastlanır. Türkiye ormanlarının bu İklimin hakim olduğu üç bölgedeki toplam miktarı % 17 civarındadır. Bu oran, karasal iklim alanlarının orman bakımından en fakir bölgeler olduğunu gösterir.
Doğu Anadolu Bölgesi, bitki örtüsü bakımından diğer iki bölgeye göre farklılıklar gösterir. Doğu Anadolu’da bozkırlar ancak alçak yerlerde görülür. Bu bölgenin daha yağışlı dağlann ve yüksek yaylalann biki örtüsü doğal ormanlar ve çayırdır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı