HalkbilimiEfsaneler

Ulu Burnu Efsanesi (Giresun İline Ait Efsaneler)

Ulu Burnu Efsanesi Efsanesi, Giresun ilimize ait olan Ulu Burnu Efsanesi Nedir Neyi Anlatır? Giresun İline ait bir efsane Ulu Burnu Efsanesi Hikayesi

Yeşil Giresun’umuzun Karadeniz kıyısındaki iki Köyü arasında, seferdeki vapurların düdük çalarak selamladıkları bir yer vardır; Ulu Burnu. Keşap ilçesine bağlı Hisarüstü köyü İle Espiye ilçesine bağlı Gülburnu (Zefre) köyü arasında, Karadeniz’in sarp , kayalarını, oyuklarını ve yemyeşil ormanlarını bir arada görmek mümkündür. Doğu ve batı istikametlerinde gidip gelen bütün vapurlara düdük çaldırıp’ selam verdiren bu burnun şöyle bir hikayesi vardır:

Vaktiyle vapurun biri, dalgaların en azgın olduğu bir sırada fırtınaya tutulur. Sonunda kaptan Gülburnu köyüne sığınmaya karar verir, Bugün Ulu Burnu diye adlandırılan yere gelince tayfalar yorulurlar, son gayretleriyle küreklere asılırlar. Bir ara kürek çekenlerin yer değiştirmeleri için mola verilir. Bu sırada, denizden gelen ve karaya doğru şiddetle esen rüzgarın tesiriyle gemi sarsılır ve dümeni kopar. Kaptan idareden aciz kalır. Tekne alabildiğine kayalara doğru sürüklenmektedir. Tam kayalara çarpacağı sırada geminin direğinde yeşil bir ışık yanar. Bu inanılmaz hadise gemidekileri şaşkına çevirir.

Söylendiğine göre orada bir ulu şahsın mezarı varmış. Gemicilerin kötü sonlarını gören bu ulu zat yeşil sarıklı olarak tekneye hâkim olmuş. Hatta tekneyi doğrulttuktan başka batan dümeni de yerine takmış. Sonunda da gemicileri yolcu etmiş.
Bu burun o günden sonra gemiciler tarafından mukaddes bir yer olarak kabul edilir ve her gelip geçişte düdük çalmak suretiyle selâmlanır.

Kaynak: Saim Sakaoğlu / 101 Anadolu Efsanesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir