Biyografi

Ünlü Denizci James Cook Kimdir?

James Cook haritası, Denizci ve kaşif James Cook nereleri keşfetti, James Cook hayatı hakkında bilgi.
James Cook, Pasifik Okyanusunu ve adalarını keşfeden, buranın haritasını çıkaran bir denizciydi. Avustralya ve Yeni Zelanda’nın, Britanya İmparatorluğu’na ait olmasını talep etti.
James Cook, yelkenlilerde çalışmaya başladığında 18 yaşındaydı. Yaklaşık on yıl sonra, İngiltere ve Fransa bir savaşın eşiğine geldiğinde, Kraliyet Donanması’na katıldı. Bir keşif gemisi onun sorumluluğuna verildi.
1768 yılında Endeavour (Gayret) adlı geminin komutasına getirildi. Asli görevi, bazı astronomları, Pasifik’teki Tahiti Adası’na götürmekti, fakat insanların var olduğuna inandıkları Büyük Güney Kıtasını aramak için özel emirler de almıştı.
Dünya’nın etrafında 1768 yılından 1771 yılına kadar süren yolculukta Cook, Yeni Zelanda ve Avustralya’nın doğu kıyılarını keşfetti ve haritasını çıkardı. Bir sonraki sene, Pasifik Okyanusunu ziyaret edip birçok adanın haritasını çıkarmadan önce, Antarktik Dairenin güneyine yelken açtı.
Pasifik’ten Kanada’nın kuzeyine giden muhtemel deniz rotasını bulmak için çıkacağı yolculuktan önce albaylığına terfi etti. Cook, Havvaii Sandwich Adalarına giden ilk Avrupalıydı. Alaska ve Sibiryanın arasında A Bering Boğazından geçerek Arktik Okyanus’a gitti. Fakat yiyecek ve su almak için Hawaiye geri dönmek zorunda kaldı. Burada kıyıdaki bir kavgada yerliler tarafından öldürüldü.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı