Biyografi

Ünver Oral Kimdir Hayatı ve Eserleri

Ünver Oral kimdir. Ünver Oral eserleri kitapları nelerdir. Ünver Oral  kısaca hayatı biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

Ünver Oral Lise öğrenimi gördü. Geleneksel Türk halk tiyatrosu alanındaki çalışmalarıyla tanındı. Dünya Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA) Türkiye temsilciliği yaptı. Halk tiyatrosu konusunda konferanslar verdi, yazıları yayımlandı, kurs ve sergiler açtı. Radyo-televizyon programları hazırladı. Halk Tiyatrosu dergisini yayımladı.

Ünver Oral, film senaryosu, tiyatro, canlı Karagöz, orta oyunu, kukla, Karagöz metinleri ve Karagöz belgeseli senaryosu ile ödüller kazandı.

Çalışmalarını, yurt içinde ve yurt dışında yenilikler yaptığı Karagöz ve kukla gösterileriyle sürdürdü.

Ünver Oral Eserleri Kitapları

Öp Hacivat’ın Elini, Karagöz-nâme, Lorel-Hardi İstanbul’da, Karagöz Amca (öykü dizisi, on iki kitap), Karagöz Boyama Kitabı (dört kitap), Çocuklara ve Gençlere Halk Tiyatrosu Dizisi (on kitap), Cin İkizler, Küçük Kuklacılar, Prenses ile Çoban, Karagöz Perde Gazelleri, Ah Şu İnsanlar (çocuk oyunu), Çocuklara Karagöz ve Kukla Şiirleri, Kuklacı Kardeşler, Kiracı (oyun), Çocuklara Karagöz Şiirleri, Çocuklara Karagöz Hikâyeleri, Karagöz Park Bekçisi (çocuk oyunu), Barış Korkusu (radyo oyunu).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı