Nedir

Ünye Gürcü Kavurması

GÜRCÜ KAVURMASI (ORDU/ ÜNYE)
Derleyen: Ömer ÇELİK
Derleme Tarihi: 2005

  • Kaynak Kişi 1: Ayşe ÇİÇEK, elli yaşında, Ünye doğumlu Kaynak Kişi 2: Sümeyra ÇİÇEK
  • Kaynak Kişi 3: Fatma ŞİRİN, 35 yaşında, bir çocuk annesi.
  • Kaynak Kişi 4: Nurten BAYRAK, 36 yaşında, iki çocuk annesi,
  • Kaynak Kişi 5: Vesile BAYRAK, 55 yaşında, 4 çocuk annesi
  • Kaynak Kişi 6: Yusuf CAN, 15 senedir arşçı,
  • Kaynak Kişi 7: Nurcan ŞADAN, 1975 doğumlu, Ünye Belediyesi halkla ilişkiler müdürlüğünde çalışmaktadır.
  • Kaynak Kişi 8: Sümeyra ÇİÇEK, 25 yaşında

Yemeğin Malzemeleri : Kuşbaşı et, sarımsak, soğan, mısır unu, salça, tuz, ceviz, kinzi, çörek otu, zafrana, kara-biber, tereyağı yemeğin malzemelerini oluşturur.
Yemeğin Yapılışı ise şöyledir: Sinirsiz ve yağsız olan etler tencereye atılır. Kendi suyunda haşlanır. Suyunu çeken etler kıyılmış olan soğanlar ile kavrulur. Salça ve yeterince suyla karıştırılarak kaynamaya bırakılır. Kaynayan sudan bir miktar alınır ve ayrı bir kaba ayrılır. Tereyağında kavrulan un tencereye ilave edilir.  Karışım muhallebi kıvamını aldıktan sonra üzerine daha önceden ayrılan salçalı su dökülerek servis yapılır.
Kavurmayı lezzetli yapan içine katılan baharatlardır. Kavurmadaki baharat sayısı zaman zaman on altı çeşit olur, Bu baharatları Gürcüler 1789 yılında göç ile birlikte Anadolu topraklarına taşımışlardır, Sahip oldukları yemek kültürünü ise burada yaşatmışlar ve bulundukları coğrafyayla özdeşleştirmişlerdir.
 Yemeğin yörenin sözlü geleneğinde de yaşadığı görülür,
Ceviz dalı eğmeli
Cevizini yemeli
Gürcüler düğününde
Kavurma yemeli
 
Dağdan kestim meşeyi
Getirdim keresteyi
Kavurmayı yiyenler
Unuttular üşümeyi
 
Bahçelerde dal kabak
Yaprağı tabak tabak
Kavurmayı beğenmedin
Yediğin palabyaya bak
 
Kavurmanın ilk adı düğün yemeği anlamına gelen “maragyani” dir.  İlk zamanlarda düğünlerde yapılan gürcü kavurması çok fazla beğenilmesinden dolayı zamanla dernek toplantılarında, dinlenme tesislerinde, kermeslerde, yöreyi tanıtmaya gelen çeşitli televizyon programlarında Ünye’nin yöresel yemeği olarak yayılmıştır,
Ünye’nin yerli halkıyla kavurma o kadar bütünleşmiştir ki, kendi atalarının mirasıymış gibi sahip çıkmaya başlamışlardır.  Halk arasında kavurma o kadar fazla sevilmiştir ki, Gürcü Düğünü olduğu zaman “Gürcü kavurması olmazsa gitmeyiz”. “Kavurmasız gürcü düğünü mü olur” gibi ibareler sıklıkla kullanılmıştır. 1955 yılından bu yana Ünye kaymakamlığı bünyesinde turizm haftasında yemek yarışması düzenlenmektedir. Yarışmaya yörenin çeşitli yemekleri katılmaktadır. Gürcü kavurmasıyla yarışmaya katılanlara çeşitli dereceler verilmiştir.  “Yörelerimiz Türkülerimiz” adlı kültür programında Ünye yöresi tanıtılırken gürcü kavurması da kültürel bir zenginlik olarak tanıtılmıştır.
Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı