Genel Kültür

Urfa, Mardin, Diyarbakır Kadın Dövmeleri

Güney ve Doğu Anadolu bölgesinde, özellikle Urfa, Mardin, Diyarbakır ve çevresinde, daha çok kadınların çeşitli yerlerine yaptırttıkları bir tür dövme. (DEK de denir.)

Dak, genellikle çocuk daha 3-4 aylıkken yapılır. Dak yapmak için çıra isi, yeni doğum yapmış ve kızı olmuş bir kadının sütüyle karıştırılır. Çocuğun dak yapılacak yeri, istenen şekle göre bir iğneyle sık sık dürtülerek kanatılır. Kanatılan yere yapılan karışım sürülür. Birkaç hatta sonra dak istenen biçimi alır.

Dak en çok kadınların dudak, alın, burun, gerdan, yanak, göğüs, kol ve bacaklarına yapılır. Yapılan daklar çeşitli biçimlerdedir ve her birinin ayrı bir anlamı vardır. En çok artı, çarpı, nokta, üçgen, yarım ay, tarak, çiçek ve değişik geometrik şekiller uygulanır. Bunların genellikle birkaçı bir arada yapılır. Az rastlanmakla birlikte erkeklerde de görülür, erkek dakları genellikle şakak ve burun uçlarında birer nokta ya da yanaklarda tekli çiftli birer benek biçimindedir. Kollarda, göğüste silah, yılan, kurt vb. biçimde daklara da rastlanır.

Dakların kadınlara güzellik, erkeklere yiğitlik verdiğine inanılır.