Biyografi

Vasfi Mahir Kocatürk Kimdir Hayatı Eserleri

Vasfi Mahir Kocatürk Kimdir? Vasfi Mahir Kocatürk Hayatı ve Eserleri

Vasfi Mahir Kocatürk (1907 – 1961) Gümüşhane’de doğdu. Mülkiye Mektebini bitirdi. Liselerde edebiyat öğretmenliği, müdürlük ve müfettişlik yaptı, Gümüşhane milletvekili oldu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünde öğretmen olarak çalışırken öldü.

Vasfı Mahir Kocatürk, Yedi Meşale şairlerindendir. Şiirlerinde genellikle hece ölçüsü kullandı, biçime önem verdi. Halk şiiri geleneğinden esinlenerek duygusal doğa şiirleri ve “Millî Edebiyat” anlayışını geliştirme çabasıyla epik şiirler yazdı. Çocuk kitapları ve manzum oyun türünde eserleri de vardır.

Vasfi Mahir Kocatürk, tarih, edebiyat tarihi, edebiyat araştırmaları, antoloji ve ders kitapları alanlarında da çalışmalar yapmıştır.

Vasfi Mahir Kocatürk Eserleri, Kitapları

Edebiyat tarihi: Türk Edebiyatı Tarihi, Metinlerle Türk Edebiyatı.

Antoloji: Şaheserler Antolojisi l-ll, Divan Şiiri Antolojisi, Türk Nesri Antolojisi, Türk Halk Şiiri Antolojisi, Türk Edebiyatı Antolojisi.

Şiir: Tunç Sesleri, Geçmiş Geceler, Bizim Türküler, Ergenekon.

Manzum oyun: On İnkılâp, Yaman, Sanatkâr.

Çocuk kitabı: Akıllı Bücür, Aslanın Kaptığı Çocuk, Ali Baba ve Kırk Haramiler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı