Biyografi

Vedat Türkali Hakkında Kısa Bilgi

Vedat Türkali kimdir. Vedat Türkali kısaca hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında kısa özet bilgi.

Samsun’da doğdu. Asıl adı Abdülkadir Pir hasan’ dır. Samsun Lisesinden sonra askerî öğrenci olarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Askeri liselerde öğretmen olarak çalıştı. Senaryo yazarlığı, film yönetmenliği yaptı.

Milliyet Yayınları roman yarışmasında, “Bir Gün Tek Başına” adlı eseri ile birincilik kazanınca tanındı. Eserlerinde genellikle aydınların bunalımlarını anlattı. Başlıca eserleri:

Roman: Bir Gün Tek Başına, Mavi Karanlık, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Tek Kişilik Ölüm, Güven.

Oyun: 141. Basamak, Dallar Yeşil Olmalı. Senaryo: Üç Film Birden, Eski Filmler. Şiir: Eski Şiirler Yeni Türküler. Diğer eserleri: Bu Gemi Nereye, Savunmalar, Yanıtlar.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı