Kültür

Veliefendi İsmi Nereden Geliyor

Veliefendi İsmi Nereden Geliyor, İstanbul Veliefendi isminin kökeni, geçmişi ve tarihi hakkında bilgi

Veliefendi semtinin isim kaynağına ilişkin iki rivayet vardır: Birinci rivayete göre semt, ismini bir zamanlar buradaki toprakların Şeyhülislâm Veliyüddin Efendiye ait olmasından almıştır.
İkinci rivayet ise şöyledir: Veli Efendi, Padişah Abdülaziz zamanında sarayda çok sevilen bir Mevlevi şeyhi imiş. Sarayı öfkelendiren bir olay yüzünden mülkü elinden alınıp Milas tarafına sürülmüş. Abdülhamid tahta çıkınca Veli Efendi affedilerek İstanbul’a geri çağırılmış ve kendisine Çırpıcı Çayırı’nda geniş bir arazi verilmiş. Veli Efendi, burada devam eden faaliyetleri canlandırarak konağında ziyafetler vermiş, eğlenceler düzenlemiş.
Bundan dolayı buraya akın akın gelen halkın ağzında “Hadi Veli Efendi’ye gidiyoruz” ifadesi epey bir yaygınlık kazanma Böylece semtin adı da sonunda Veliefendi oluvermiş.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı