Kültür

Vitray Nedir, Nasıl Yapılır

Vitray nedir, Vitray nasıl yapılır özellikleri nelerdir. Vitray hakkında bilgi

Latince vitrum (cam) sözcüğünden türetilmiş olan vitray, renkli camlardan oluşturularak birbirine bağlı kurşun bölmelere yerleştirilmiş süslemeleri belirtir. Vitraylar, genellikle pencere süslemelerinde kullanılır.

Vitray yapımında önce, işlenecek konu, doğal boyutlarıyla bir kağıda çizilir ve boyanır. Örneğin kalın bir kağıda, sözgelimi bir kartona kopyası çıkarılır ve bütün renkli parçalar bir bir kesilir; «kalibre» ya da «mastar» adı verilen bu renkli parçalar, aynı renklerde camlar üstüne konularak, çevrelerinden kızgın demir ya da elmas geçirilme yoluyla, altlarındaki camlar kesilir; vitrayı, bu yolla elde edilen renkli cam parçaları oluşturacaktır.

Renkli cam parçalan önce, gene karton üstünde yan yana getirilerek, ilk örnekteki renk dağılımının aynını oluşturup oluşturmadıkları incelenir. Sonuç olumluysa, cam parçalan; geçici-olarak kurşun bir çerçeveye yerleştirilir ve cam ressamı, bunların üstüne fırçayla, örnekteki çizgileri geçirir. Bu iş tamamlanınca, camlar kurşun çerçeveden çıkarılıp, boyanın cama işlemesini sağlamak için fırınlanır (500° – 700°C sıcaklıkta); fırınlanan camlar alınıp, çerçevede yerlerine oturtulur ve kurşun çubuklar birbirine lehimlenir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı