Biyografi

Vladimir Lenin Kimdir Hakkında Kısaca Bilgi

Vladimir Lenin kimdir? Vladimir hayatı hakkında kısaca bilgi.

Vladimir Lenin, Komünizm hareketinin Çarlık Rusya’sındaki öncüsü ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’nin kurucusu (1870-1924).
Bir eğitim müfettişinin oğludur. St. Petersburg’da hukuk okudu ve oraya yerleşti. Bu dönemde Marksist çevrelerle ilişki kurmaya başladı. 1895’te tutuklandı ve Sibirya’ya sürüldü. 1900 yılma kadar orada kaldı. Serbest bırakıldıktan sonra İsviçre’ye sığındı. Orada “Kıvılcım” gazetesini çıkardı. “Ne Yapmalı?” adlı broşürde devrim taktiğini belirledi. 1905’te Rusya’ya döndü.
Moskova’da genel grevi destekledi, ama planı başarısızlığa uğradığı için Rusya’dan ayrılmak zorunda kaldı (1907). Uzun bir süre İsviçre’de yaşadı. Avrupayı dolaştı ve Bolşevik Devrimini gizlice örgütlemeye çalıştı. 1917’de Rusya’ya döndü. İhtilali gerçekleştirmek için büyük çaba gösterdi. İkinci ayaklanmada Bolşeviklerin başında iktidara geçti. 1918’de Kızıl Orduyu kurdu. Brest-Litovsk Barışıyla savaşa son verilmesini sağladı. Ardından Moskovayı başkent yaptı. Çarlıkla yönetilen Rus İmparatorluğunu Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’ne dönüştürdü (1922). Bozulan sağlığı nedeniyle siyasal uğraşlarından vazgeçmek zorunda kaldı. İki yıl sonra öldü ve cesedi mumyalanarak Moskova Kızıl Meydandaki mozoleye konuldu.
Dünya tarihindeki en büyük siyasal ve ekonomik dönüşümlerden birinin mimarları arasında yer alan Lenin, yıllarca yalnızca teorik bir düzlemde var olan ve ancak bu boyutuyla değerlendirilebilen Marksist sistemi “yaşayan bir toplum” a uyarlayarak, 20. yüzyılın en cüretkar politik manevrasını gerçekleştirdi. Bu girişimi insanlık için kan ve gözyaşıyla dolu bir 75 yıla mal olduysa da sonuçları itibarıyla çok büyük yararlar sağladığı söylenebilir. Çünkü uluslararası kamuoyu, Lenin’in “Sovyetler Birliği” deneyi sayesinde Marksizm’in insanoğlunun hiç bir insani ihtiyacına cevap veremeyen son derece ilkel bir sosyo-ekonomik sistem önerdiğini 1989 çöküşüyle birlikte yaşayarak öğrenmiş oldu.
Kendi halkını olduğu gibi “Doğu Bloku ülkeleri” adıyla tanınan bir halklar topluluğunu da üç çeyrek yüzyıl boyunca acımasız bir cendere içinde tutan Marksist-Leninist Sovyet sistemi, sistem içinde ılımlı kanadı temsil eden Mihail Gorbaçov’un Komünist Parti Genel Sekreterliğini yürüttüğü 1980’lerin sonlarında büyük bir gürültüyle çöktü. Aynı kampta yer aldığı ülkelerle katı siyasal bağlarını büyük ölçüde kopartan Moskova yönetimi, her açıdan iflas eden eski rejiminin yerine, “Rusya Federasyonu” adıyla yarı-demokratik bir devlet sisteminin çatısı altında yeniden örgütlendi. Sovyetlerden kopan diğer ülkeler de ard arda bağımsızlıklarını ilan ederek daha özgürlükçü yönetim sistemlerine geçtiler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı