Biyografi

William Shakespeare Hayatı

William Shakespeare hayatı. William Shakespeare kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi

Avon ırmağı kıyısındaki Stratford’da doğdu. Bir tüccarın oğludur. Çocukluğunda doğduğu kasabanın okuluna gitti, biraz Latince öğrendi. Babasının iş durumu sarsılınca okulu bıraktı, babasının dükkânında çalıştı. Soylu bir kişinin korusunda izinsiz avlandığı için hapsedilmekten korktu, Londra’ya kaçtı (1568). Başkentteki ilk yılları üstüne kesin bilgiler yoktur. Bir süre tiyatro kapısında izleyicilerin atlarına bakarak yaşamını sürdürdüğü söylenir. Sonraları aktör olduğu, kimi eski oyunları yenileştirdiği sanılıyor. Bu arada manzumeler, soneler yazdı. 1599’da bir arkadaşıyla “Globe” tiyatrosunu işletmeye başladı. Büyük eserlerini bu dönemde yazdı. Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle tahta çıkan I. James, Shakespeare (Şekspir)’in topluluğunu tutmuş, “Kralın Oyuncuları” adını vermiştir. Son yıllarını Stratford’da eserlerini yazarak geçirmiş, orada ölmüştür.

Shakespeare, komedi ve trajedi türünde dünyanın sayılı büyük yazarlarından kabul edilmektedir. Eserlerini nazımla ya da düz yazıyla, kimilerini de iki anlatım yolunu da’ kullanarak yazmıştır. Oyunları beşer perdeliktir. Her perde de kendi içinde sahnelere ayrılmıştır. İnsanı, bütün duygu ve tutkularıyla, sahnede başarıyla canlandırmıştır. Yarattığı kahramanlar

[Hamlet, Macbeth (Makbet), Othello, Kral Lear (Lir)… ] ölümsüzleşmiştir.

Ölümünden önce oyunları toplu olarak yayımlanmayan Shakespeare’in oyunlarının yazılış tarihleri kesin olarak bilinmemektedir. Soneleriyle de başarılı bir şair olduğunu kanıtlayan yazarın, gelmiş geçmiş yazarların en büyüklerinden biri sayılmasının nedeni, eserlerinde yalnız bir tarihsel dönemin değil, insanın değişmeyen, evrensel özelliklerini kavrayıp başarıyla yansıtmasındadır.

Konularını genellikle tarihten, tarihsel olay ve kişilerden alan Shakespeare’in eserlerinde toplumsal ve siyasal değişmeler en çarpıcı yanlarıyla yansımakta ve anlatım zenginliğiyle okurun karşısına çıkmaktadır. Başlıca eserleri:

Oyun: 4. Henry (Henri), 2. Richard (Riçırt), Kısasa Kısas, Othello, Yanlışlıklar Komedyası, Hamlet, Kral John (Can), 5. Henry, Hırçın Kız, Romeo ve Juliet, Bir Yaz Gecesi Rüyası, 6. Henry, Venedik Taciri, Macbeth (Makbet), Kral Lear (Lir), 3. Richard, Antonius ile Kleopatra, Atinalı Timon, Kış Masalı, 8. Henry, Julius Caesar (Jül Sezar), Fırtına.

Şiir: Venüs ile Adonis, Anka Kuşu ile Kumru, Soneler.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı